Bebeklerin Beslenme Programları

Bebeklerin Beslenme Programları

Dünyaya gözlerini yeni açan bebeklerin beslenmesi ve sağlıklı bir şekilde büyüyerek toplumun bir ferdi olması büyük önem ve sorumluluk arz etmektedir. Yeterli ve dengeli beslenme ile vücuda gerekli olan besinlerin alınması ve ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Bu noktada bebeklerin beslenme programları büyük önem gösterir. Yetişkinlere kıyasla bebeklerde beslenme belirli bir yaşa kadar farklılık gösterir. Yeterli fiziksel ve ruhsal gelişimin tamamlanmasına kadar bebeklere özel beslenme programları uygulanır. Beslenme programları yazımızda aylara göre bebeklerin beslenme programları hakkında önemli önerilerde bulunacağız.

Aylara Göre Bebeklerin Beslenme Programları :

  •  İlk 6 ay boyunca sadece anne sütü bebek beslenmesi için yeterli olacaktır. Anne sütünün yetersiz olması durumunda biberon ile takviye edilebilir. Bu süre içerisinde mümkün oldukça anne sütü verilmelidir ve bebeğin besin ihtiyacı bu şekilde karşılanmalıdır.
  • 6-8 ay arasında anne sütünün yanı sıra ek besinler verilmelidir. Meyve püreleri ve devam mamaları bu konuda yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra muhallebi ve pirinç unundan yapılan mamalar da verilebilir.
  • 8-10 ay arası bebeklerde anne sütü ve devam mamasının yanı sıra unlu çorbalar ve yoğurt verilebilir. Buna ek olarak et, tavuk ve ince çekilmiş kıymadan yapılmış köfteler verilebilir.
  • 10-12 aylık bebekler artık yavaş yavaş yetişkinlerin yediği yemeklere hazırlanmalıdır. Yemeklerin suyunun yanı sıra tamamı ezilerek verilmeye başlanabilir. Haşlanmış ya da ızgara yapılmış balıkla besin programı zenginleştirilebilir.
  • Gerekli fiziksel gelişimin tamamlanmasıyla birlikte artık bebekler artık yetişkin yemeklerini yemeye başlayabilir.
  • Yukarıdaki beslenme programları düzenli ve doğru bir şekilde uygulandığı taktirde, bebekler gelişim süreçlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirler. Sağlık kategorisi altında yayınladığımız beslenme programları makalemizin sonuna geldik. Bir başka beslenme programları ve sağlık makalesinde görüşmek üzere.

admin administrator

Bir cevap yazın

MobiL KameraLi Sohbet, Mobil Sesli Chat Kamerali Chat Mobil Chat Sitesi Bayan Arkadaş BuL Chat10 SesliMobil Chat Sohbet Kamerali Chat Sesli Kamerali Chat sohbet,sesli chat,mobil chat kameralı chat