Biberin Faydaları Nelerdir ?

Biberin Faydaları Nelerdir ?

Şanlıurfa Biberi

Şanlıurfa denilince akla ilk gelen şeylerden birisi de hiç kuşkusuz Şanlıurfa Biberi’dir. Diğer adıyla söylemek gerekirse de İsot. Şanlıurfa’yla bütünleşmiş olan isot bir baharat türüdür. Kurutulmuş biberden yapılan isot genel olarak çiğ köfte yapımında bolca kullanılmaktadır. Bölgede çokca tüketilen bu Şanlıurfa biberinin oldukça fazla yararı bulunmaktadır. Son yıllarda uzmanlar tarafından yapılan birçok araştırma isotun aslında sağlık için ne kadar da faydalı bir besin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Kırmızı biberlerin özellikle de acı olanlarında fazla miktarda bulunan alkaloit maddesi birçok hastalığıu önlemeye yardımcı olmaktadır. Özellikle kanser başta olmak üzere pek çok sağlık problemine olumlu şekilde etki eden bu alkaloit, bu özelliklerinin yanında iltihapların çözülmesinde ve vücuttaki ağrıların geçmesinde de olumlu etkiler göstermektedir.

Urfa haber denilençe şahsen aklıma serhat arkadaşımın grafik ve bir çok konuda emeğinin geçtiği sitesi aklıma hep gelmekte.

Ayrıca Şanlıurfa biberinin kolestrolü de düşürdüğü ve mide asidini düzenleyerek sindirimi daha da kolaylaştırdığı bilinmektedir. Vücuttaki mikropları öldürme özelliği gösteren Şanlıurfa biberi zayıflamak isteyen insanlara da oldukça yardımcı olmaktadır. Amerika’da Şanlıurfa biberi üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, bibere acı etkisini veren maddenin prostat kanseri hücrelerini öldürdüğü ispatlanmıştır.  Ülkemizde de Şanlıurfa biberi üzerinde araştırma yapılmaktadır ve bu araştırmalar genel olarak Harran Üniversitesi öncülüğünde sürdürülmektedir. Yaşlanmayı yavaşlattığı belirlenen isot artık kadınlar için en önemli besinlerden birisi olmaya başlamıştır. İsot’un diğer yararlarını saymak gerekirse; C vitamini açısından zengindir, sindirime yardımcı olur ve hazımsızlık gibi problemleri önler, bulaşıcı hastalıklara karşı kalkan görevi görür, vücutta biriken aşırı yağ ve kolesterolün atılmasını sağlar.

Biberin Faydaları Nelerdir. ?

1.       Kırmızı acı biberlerin likopen maddesini içermesi sebebiyle hücreleri korur.

2.       Antioksidan özelliği vardır ve birçok hastalığı önlemeye yardım eder.

3.       Prostat kanseri gibi kanserli hücrelerin yayılmasını engeller. Kansere yakalanma riskini azaltır.

4.       Anemi yani kansızlık rahatsızlığı olan kişiler bolca bu biberlerden tüketmelidir. Acı olan bu biberler yiyeceklerdeki demir emilimini arttırır ve vücuda demir alınmasına yardım eder.

5.       B6 vitamini ve magnezyum içermesi sebebiyle uykusuzluğa iyi gelir. Uykusuzluk sorunu olan kişiler bolca acı biber tüketmelidir.

6.       Kolesterolü düşürücü etki yapar. Kolesterol seviyesini dengeye getirir.

7.       Beyin için de faydalıdır. Unutkanlığı önler ve hafızayı güçlendirir.

8.      Depresyona da fayda sağlar. Ruhsal sağlığa iyi gelir.

9.       Hipertansiyonu da düşürücü etkisi vardır.

10.   Dolaşım sistemine fayda sağlar.

11.    Yaşlanma karşıtıdır, erken yaşlanmayı önler.

12.    Acı biber kolay kilo verilmesine yani zayıflamaya da fayda sağlar.

13.    Metabolizmayı hızlandırır.

14.    Kan kanseri yani lösemi hücrelerinin yayılmasını engeller. Birçok kanser türünü önleyici etkisi vardır.

15.    Kalp için de oldukça faydalıdır. Acı biber kalp dostudur. Kalp hastalıklarının engellenmesine yardım eder. Kalp krizi riskini de azaltır.

16.    Kan basıncını düzenler.

17.    Bağışıklık sistemini güçlendirir.

18.   Kabızlığı önler ve sindirim sistemini rahatlatır.

19.    Akciğerlere de fayda sağlar. Akciğer kanserini önleyici etki yapar.

20.   Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların önlenmesine yardım eder.

 

admin administrator

Bir cevap yazın

MobiL KameraLi Sohbet, Mobil Sesli Chat Kamerali Chat Mobil Chat Sitesi Bayan Arkadaş BuL Chat10 SesliMobil Chat Sohbet Kamerali Chat Sesli Kamerali Chat sohbet,sesli chat,mobil chat kameralı chat